آداب ازدواج در ایران

آداب و رسوم ازدواج در استان سمنان

آداب و رسوم ازدواج در استان سمنان

در این مقاله به آداب و رسوم ازدواج در استان سمنان خواهیم پرداخت.پیشنهاد میکنیم این مقاله را تا انتها مطالعه فرمائید و در به اشتراک گزاری آن مارا یاری نمائید.

پیشنهاد میکنیم مطلب مرتبط با آداب و رسوم ازدواج در کشور هندوستان را مطالعه فرمائید.

پیشنهاد ویژه پیوگان: مطلب آداب و رسوم ازدواج در استان مازندران را مطالعه کنید

رسوم زیبای ازدواج در سمنان

آداب و رسوم ازدواج در استان سمنان پیرو رسوم قدیمی در این استان با انتخاب همسر آغاز می شود.در ابتدای کار مادر داماد عروس خود را در مراسم های خصوصی و عمومی نشان کرده و به همراه دوستان و خانواده به خواستگاری می روند.

بعد از حاصل شدن توافق بین طرفین دقیقا یک روز بعد از مراسم خواستگاری خانواده داماد یک بره به همراه مقدار زیادی شیر برای خانواده عروس میفرستند.

خانواده داماد نیز بعد از ارسال بره و شیر به سمت خانه عروس حرکت می کنند.از نکات جالب آداب و رسوم ازدواج در استان سمنان میتوان به آماده کردن هدایایی ویژه برای داماد،پدرش و برادرانش اشاره کرد.

پیشنهاد ویژه پیوگان: مطلب آداب و رسوم ازدواج در استان مازندران را مطالعه کنید

این هدایا از طرف خانواده عروس آماده میگردد.بعد از اهدای هدایا خانواده ها برای مراسم عقد آماده میشوند.در مراسم عقد عروس تا زمانی که موافقت رسمی پدرش را کسب نکند جواب بله را به داماد نخواهد داد.

سپس برادر عروس چادر به سر خواهر می اندازد و قرآن به او می دهد.همچنین پارچه ای که را که حاوی سبزی،پنیر و دو عدد قاشق  است را به کمر عروس می بندد.

پیشنهاد ویژه پیوگان: مطلب آداب و رسوم ازدواج در استان مازندران را مطالعه کنید

جالبترین ها

در شب بله برون بعد از انجام مراسم اصلی و مرسوم مرد ها به خواندن ترانه های اصیل محلی پرداخته و در انتهای مراسم بین اعضای خانواده عروس و داماد بازی صورت میگیرد که اصطلاحا به آن سیاه بازی میگویند.

بازی شوهر داری نیز از بازی های معمول و مرسوم در بین زنان خانواده میباشد.این بازی ها بیشتر جنبه آموزشی برای جوان های دم بخت خانواده دارند.

از جمله نکات جالب در آداب و رسوم ازدواج در استان سمنان نامزد بازی است.که دختر و پسر به دلیل مخالفت برادر دختر به صورت مخفیانه به ارسال نامه و علامت با یکدیگر در ارتباط هستند.زن های فامیل به این دو جوان در این امر کمک می کنند.

پیشنهاد ویژه پیوگان: مطلب آداب و رسوم ازدواج در استان مازندران را مطالعه کنید

در یکی از طوابع استان سمنان عروسی در 3 روز برگزار میشود.که شب اول به درزی ،شب دوم به حنابندان و شب سوم برکت عروسی نامیده میشود.

یکیاز نکات جالب دیگر آداب و رسوم ازدواج در استان سمنان هدیه ویژه پدر داماد است.معمولا در شب عروسی پدر داماد چند راس گوسفند و گوساله به پسر خود هدیه میدهد.میهمانان نیز معمولا هدایای خود را به صورت نقدی به وی میدهند که تقریبا نیمی از هزینه های مراسم عروسی را جبران میکند.

سخن آخر

امیدواریم این مطلب را مفید دانسته باشید.اگر از مطالب وبسایت پیوگان رضایت خاطر دارید ما را در به اشتراک گزاری مطالب در شبکه های اجتماعی خود یاری فرمائید.

telegram-page-piogun

برچسب ها

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن