آداب همسرداریدسته‌بندی نشدهروانشناسی بعد از ازدواج

نکته‌هایی درخصوص چگونگی ساختن یک زندگی عاشقانۀ سالم با همسرتان

نکته‌هایی درخصوص چگونگی ساختن یک زندگی عاشقانۀ سالم با همسرتان

انسان جویای صمیمت است؛ یعنی این‌که دوست دارد به دیگران عشق بورزد و مورد عشق ورزیدن دیگران قرار  گیرد. ولی مردم در ایجاد و برقراری صمیمت مشکلات زیادی دارند. بسیاری از مردم دربارۀ رابطۀ سالم، حتّی آن رابطه‌ای که خودشان دوست دارند، هیچ نمی‌دانند!

نکته‌هایی درخصوص چگونگی ساختن یک زندگی عاشقانۀ سالم با همسرتان

با بهره‌گیری از منابع و نظرات متخصصین، در زیر بعضی از قوانین و قواعدی که در برقراری و حفظ ارتباط بین زوجین مؤثر است، ارائه می‌گردد.

هرچند که این فهرست جامعی نیست، ولیکن برای یک شروع، مناسب است. پیشنهاد می‌شود آنها را به دقت بخوانید و سعی کنید در رابطۀ خود اعمال نمایید.

قرار نیست که من با این مطالب شما را تست کنم ـ ولی زندگی چرا، این کار را خواهد کرد!!!

در ابتدا، شریک زندگی و همسر خود را عاقلانه و خردمندانه انتخاب کنید.

ما به دلایل مختلفی  مجذوب دیگران می‌شویم: شاید آنها یادآور خاطراتی در ما باشند که از گذشته با دیگران داشته‌ایم؛ شاید چون به ما هدیه می‌دهند، احساس مهم بودن می‌کنیم؛ و دلایل دیگری که ما را مجذوب خود می‌کند.

بهتر است که همسر بالقوه (نامزد) خود را به‌عنوان دوست خود مورد ارزیابی قرار دهید: به منش و رفتارش، به شخصیت‌اش، به ارزش‌هایش، به روح سخاوتمندانه‌اش، به ارتباط بین گفتار و کردارش و به روابطش با دیگران خوب نگاه کنید.

باورهای همسرتان را درمورد روابط جویا شوید و آنها را بدانید.

افراد مختلف دربارۀ روابط، باورهای  مختلف و اغلب متعارض و متناقض با هم دارند. شما که نمی‌خواهید عاشق کسی باشید که انتظارات زیاد و توقعات نادرستی در روابط دارد؛ اگر بگویید که این انتظارات وجود ندارد، گفته می‌شود که به‌وجود خواهند آمد.

نکته‌هایی درخصوص چگونگی ساختن یک زندگی عاشقانۀ سالم با همسرتان

سکس را با عشق اشتباه نگیرید.

به‌ویژه، در شروع یک رابطه، جاذبه و خوشایندی سکس و معاشقه اغلب  با عشق اشتباه گرفته می‌شود.

نیازهای خود را بدانید و به‌روشنی در مورد آنها با یکدیگر صحبت کنید.

یک رابطه، “بازی حدس بزن!”  نیست. اکثر مردم، چه مردان و چه زنان، از ابراز نیازهای خود می‌ترسند، در نتیجه، آنها را پنهان می‌کنند و بروز نمی‌دهند. پیآمد آن، ناامیدی و دل‌شکستگی در به دست آوردن آنچه که آنان می‌خواهند، خواهد بود و همچنین ایجاد خشم و عصبانیت در همسر به دلیل نپرداختن به نیازهای گفته نشدۀ‌شان! احساس نزدیکی بدون صداقت و روراستی نمی‌تواند رخ دهد. همسرتان ذهن‌خوان که نیست! پس به او بگویید چه نیازهایی دارید.

احترام بگذارید، احترام بگذارید، احترام بگذارید.

داخل و خارج از رابطه، به شیوه‌ای عمل کنید که  همسرتان نسبت به شما همیشه با احترام برخورد می‌نماید. احترام متقابل برای یک رابطۀ خوب ضروری است.

پیشنهاد ویژه پیوگان:مطلب مربوط به راه های شادتر زیستن را مطالعه فرمائید.
=========================================================

خودتان را به شکل یک تیم بنگرید.

به این معنی که شما دو انسان منحصر به فرد هستید که ایده‌ها و  توانایی‌های متفاوتی را به ارمغان می‌آورند. همین ـ یعنی تفاوت‌ها ـ ارزش یک تیم است.

بدانید که چگونه تفاوت‌هایتان را مدیریت کنید؛ این کلید مؤفقیت در یک رابطه است.

اختلاف‌ها، روابط  را عمیق نمی‌سازد. نام‌گذاری بر یکدیگر (مثل ضعیفه، لاغر مردنی، گامبو) هم همچنین. یاد بگیرید که چطور با احساسات منفی که محصول فرعی اجتناب‌ناپذیر تفاوت‌های بین دو نفر هستند، برخورد کنید. تأخیر انداختن یا اجتناب از تعارضات، به معنی مدیریت آنها نیست!!!

اگر شما چیزی را که همسرتان دوست دارد، نمی‌فهمید یا دوست ندارید، دربارۀ آن بپرسید.

بدانید که چرا او این کار را دوست دارد.باهم صحبت کنید و دریابید. هرگز نزد خود فرضیه‌سازی نکنید.

نکته‌هایی درخصوص چگونگی ساختن یک زندگی عاشقانۀ سالم با همسرتان

مشکلات را در همان زمانی‌که به‌وجود می‌آیند، حل کنید.

اجازه ندهید تا رنجش و ناراحتی آهسته  آهسته به جوش آید. اکثر چیزهایی که در رابطه غلط و اشتباه هستند، می‌توانند موجب آسیب رساندن به احساسات گردند، و در نتیجه، همسران بر علیه هم خواهند شد و با هم بیگانه می‌گردند، و حتّی دشمن یکدیگر!!!

گفتگو کردن با یکدیگر را یاد بگیرید.

هر کسی در قالب فرهنگی خود، برقراری رابطه را می‌آموزد و برای  شناخت دیگران (به‌ویژه، همسر خود) نیاز به گفتگو دارد؛ گفتگو در فضایی با حسن‌نیّت طرفین. از آنجایی که نیازهای افراد متغیر هستند و در هر زمان دستخوش تغییر می‌شوند، و با درنظر گرفتن خواست‌های زندگی که آنها نیز تغییر می‌کنند، گفتگو با یکدیگر بایستی همیشگی و مداوم باشد.

پیشنهاد ویژه پیوگان:فراموش نکنید مطلب مربوط به ایجاد محبت بین همسران را مطالعه کنید.
====================================================================

گوش کنید؛ به نگرانی‌ها و شکایت‌های همسرتان، بدون قضاوت کردن، به درستی گوش کنید.

بیشتروقت‌ها، فقط گوش دادن به کسی، همۀ آن چیزی است که ما برای حلّ مشکلات به آن نیاز داریم. بعلاوه، گوش کردن، دری را بسوی اعتماد به یکدیگر باز می‌کند. در این راه، همدلی تعیین‌کننده است. بهتر است به مسائل، از منظر همسرتان و همچنین خودتان بنگرید.

در برقراری و حفظ قرابت و نزدیکی، به‌طور جدّی کار کنید.

نزدیکی به‌خودی‌خود اتفاق نمی‌افتد. در  غیاب آن، افراد از هم دور می‌افتند. یک رابطۀ خوب هدف غایی و نهایی نیست، بلکه فرآیندی است مادام‌العمر که از طریق توجه منظم ادامه می‌یابد.

آینده‌نگر باشید.

به تعبیری، ازدواج، توافقی است برای صرف کردن زمان آینده با یکدیگر. آرزوهایتان را به‌طور  منظم با یکدیگر مرور کنید تا مطمئن شوید هر دو در یک مسیر مشابه هستید. به‌طور منظم آرزوهایتان را به‌روز کنید.

نکته‌هایی درخصوص چگونگی ساختن یک زندگی عاشقانۀ سالم با همسرتان

نکته‌هایی درخصوص چگونگی ساختن یک زندگی عاشقانۀ سالم با همسرتان

 

سکس، خوب است و گفتگوی چهره‌به‌چهره در رختخواب، بهتر.

انجام سکس، کار آسانی است، ولی  ایجاد صمیمیت، مشکل؛ چون به صداقت، گشودگی، خودفاش‌سازی، اعتماد به نگرانی‌ها، ترس‌ها، غمگینی‌ها و البته امیدها و آرزوها نیاز دارد.

هرگز با عصبانیت و خشم به بستر خواب نروید.سعی کنید کمی مهربان و دلسوز باشید.

عذرخواهی کنید، عذرخواهی کنید، عذرخواهی کنید.

هر کسی ممکن است اشتباه کند. کوشش  برای جبران و اصلاح، در شادکامی زناشویی، تعیین‌کننده است. عذرخواهی می‌تواند به هرگونه باشد: ساده، بامزه و یا حتّی طعنه‌آمیز!

بعضی از وابستگی‌ها خوب است

ولی وابستگی کامل به همسر در تمامی نیازهای شخصی، یعنی دعوت به ناخوشایندی برای هر دو طرف.ما همه به اندازه‌ای وابستگی داریم ـ وابستگی به دوستان،  به خانواده، به مربی، به همسر. این یک واقعیت است، چه برای مردان و چه برای زنان.

احترام به خویشتن و عزّت‌نفس خود را حفظ کنید.

این موضوع برای کسانی که دوروبر و اطرافتان  هستند، در این جهت که شما را دوست بدارند، مؤثر است.

رابطه‌تان را با ایجاد علاقه‌مندی‌های جدید از مسائل خارج از رابطه، غنی کنید.

هرچه علاقه و  اشتیاق شدید در زندگی‌ای که شما دارید و سهیم هستید، بیشتر باشد، رابطه‌تان غنی‌تر خواهد شد. اشتباه بزرگی است که انتظار داشته باشیم یک نفر همۀ نیازهایمان را در زندگی برآورده سازد.

نکته‌هایی درخصوص چگونگی ساختن یک زندگی عاشقانۀ سالم با همسرتان

همکاری کنید، همکاری کنید، همکاری کنید.

مسئولیت‌ها را بین هم تقسیم کنید. روابط، عملی و مؤثر  واقع خواهند شد، فقط در زمانی که در یک خیابان دوطرفه همراه با بده و بستان‌های زیاد باشند.

آمادۀ هرگونه اتفاق ناگهانی باشید.

انرژی و توان خود را حفظ کنید.سلامت باقی بمانید.

پیشنهاد ویژه پیوگان:مطلب مربوط به 5 روش برای داشتن زندگی ایده ال را مطالعه فرمائید.
==================================================================

آگاه باشید که همۀ رابطه‌ها، فراز و نشیب‌هایی دارند و همیشه در بالا سیر نمی‌کنند.

کمک به  یکدیگر، به‌ویژه در زمان سختی، روابط را قوی‌تر و مستحکم‌تر می‌سازد.

احساس رابطۀ بد را به احساس خوب بدل سازید.

از رابطۀ بد فرار نکنید؛ بلکه فقط اشتباهات گذشته را  تکرار نکنید و از آنها به‌عنوان آیینه‌ای برای نگاه به خود استفاده کنید تا بشناسید آنچه را که در ایجاد این رابطه در شما هست و نیاز به اصلاح دارد. خود را تغییر دهید قبل از آن‌که رابطه‌تان را تغییر دهید!!

telegram-page-piogun

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن