آداب همسرداریروانشناسی بعد از ازدواج

نکته های حیاتی برای تقویت رابطه همسران

چند نکته حیاتی در ازدواج

نکته های حیاتی برای تقویت رابطه همسران

يك ازدواج يا يك رابطة درازمدت بد مي‌تواند اثرات زيان‌آوري را بر روي سلامتي‌تان بگذارد، در حالي‌كه يك ازدواج يا رابطة درازمدت خوب مي‌تواند شما را از بيماري‌ها محافظت كند و جريان بهبودي را سرعت بخشد.

 دكتر ليندا وايت جامعه شناس، مي‌گويد: “ازدواج تقريباً شبيه به لباس نجات غريق يا كمربند ايمني وسيلة نقليه است. ما مي‌توانيم آن را دقيقاً در طبقة مشابه‌اي بعنوان خوردن غذاي رژيمي خوب، ورزش كردن، و سيگار نكشيدن قرار بدهيم.”

===============================================================
پیشنهاد ویژه پیوگان:همین الان مطلب مربوط به راز های شادتر زیستن را مطالعه کنید
===============================================================

دكتر جان گاتمن  روان‌شناس و پژوهشگر مسائل مربوط به روابط و ازدواج، گزارش مي‌كند كه ازدواج ناشاد مي‌تواند احتمال بيمار شدن را تا 355% افزايش دهد و چهار سال از عمر آدمي كم كند! او معتقد است كه “تأثير هر روزة ازدواج شما و زندگي‌تان بر سلامتي و طول عمرتان، بيشتر از فعاليت و ورزش در يك باشگاه سلامتي است”.

Strengthening marital relationship

نكته‌هايي براي تقويت ازدواج و سلامتي زندگي‌تان:

فرض كنيد كه داشتن ازدواج قوي و مستحكم، شبيه به يك كليد مهم براي ماندن در حالت شاد و سالم است، اين وضعيت باعث مي‌شود تا شما در رابطة‌تان احساس انرژي زيادي كنيد؛ كه اين وضع بهترين شكلي است كه مي‌تواند باشد.

شما در اين معامله برده‌ايد. در زير نكاتي ارائه شده است كه با توجه به آنها و كاربست آنها، رابطة شما با همسرتان سالم‌تر و زندگي زناشويي‌تان بهتر خواهد شد:

دوستي‌ حاكم بر رابطةتان را بپرورانيد.

آيا چيزهاي دوست داشتني و بيزاري‌ها، آرزوها، نگراني‌ها، ترس‌ها و رؤياهاي همسرتان را مي‌دانيد؟ آيا آنچه را كه همسرتان همة ديروز را صرف آن كرده، به‌تفصيل مي‌دانيد؟ آيا انواع فشارهايي كه همسرتان در كار با آنها روبرو مي‌شود مي‌دانيد چه هستند؟

اساس ازدواج خوب، دوستي ناب و خالص است. اگر يك ازدواج بر پاية دوستي قوي و راسخ بنا نهاده نشده باشد، شايد در درازمدت دوامي نيابد و پيوند بين آنها از بين برود.

مطمئن شويد كه زماني را در هر روز براي گفتگو و اطمينان‌يابي از اين موارد با يكديگر صرف مي‌كنيد. طيّ اين زمان‌ها، اولويت را بر گوش دادن و فهميدن افكار، احساسات، و ايده‌هاي همسرتان قرار دهيد.

به‌طور فعال در جهت پروراندن علاقه و احساس نزديكي به همسرتان اقدام كنيد.

صفات نيكوي همسرتان را به  ياد داشته باشيد. كمي فكر كنيد به اينكه چرا در اولين برخورد يا نگاه مجذوب همسرتان شديد؟ اساساً چه عشق و احساسي به همسرتان داشتيد و داريد؟ شما با پروراندن انس و الفت به همسرتان، مي‌توانيد نگرش‌هاي مثبت‌تري را نسبت به او بپرورانيد.

Strengthening marital relationship

============================================================
پیشنهاد ویژه پیوگان:همین الان مطلب مربوط به جلوگیری از طلاق را مطالعه کنید
============================================================

هميشه با احترام با همسرتان رفتار كنيد.

در روابطي كه رو به زوال هستند، احترام رفته‌رفته از بين مي‌رود.  متأسفانه، بعضي‌اوقات مردم ارتباطشان را با همسرانشان قطع مي‌كنند و بدتر از آن اينكه باهم مثل يك غريبه رفتار مي‌كنند.

با تحمل كردن يا با بي‌احترامي رفتار كردن، شما فعالانه در مردن و فناي رابطة‌تان كمك مي‌كنيد. آيا هميشه همسرتان را در جلوي خانواده و دوستانش سرزنش مي‌كنيد؟ آيا به اين موضوع فكر كرده‌ايد كه همسرتان با گفته‌ها يا اعمال ظالمانة شما چطور تحت تأثير قرار مي‌گيرد؟

بهتر است شيوه‌هاي برقراري رابطةتان را ـ چه در خود و چه در همسرتان ـ كه ممكن است به دور از احترام باشد، وارسي كنيد. به ياد داشته باشيد كه بدون احترام، عشق نمي‌تواند زنده بماند و بقايي داشته باشد.

همسرتان را بپذيريد و به او ارزش و اعتبار دهيد.

ببينيد كه براي بالا بردن همسرتان به بالاتر يا براي له كردن او و  به زمين زدنش، چقدر قدرت داريد. شما مي‌توانيد رابطةتان را به يك فضاي امن يا به جهنمي بر روي زمين بدل سازيد. به ياد داشته باشيد، هر كسي نياز دارد تا احساس كند كه ديگران او را به‌عنوان يك انسان پذيرفته‌اند.

بجاي حمله به همسرتان، سعي كنيد تا نقطه‌نظرات او را درك كنيد. همچنين، از همسرتان، به شيوه‌هايي كه از شما و رابطةتان حمايت مي‌كند، تعريف و تمجيد كنيد. كار ساده‌اي است كه بر روي آنچه در رابطةتان غلط و اشتباه است و شما آن را جدي نگرفته‌ايد ـ آنچه كه واقعاً كارا و مؤثر است ـ تمركز كنيد.

يكديگر را ببخشيد.

وقتي كه همسرتان بي‌ريا از شما درخواست كرد كه ببخشيدش، او را طرد نكنيد. رنجش  خاطر و تعارض، در زندگي مشترك، همواره موضوعاتي اجتناب‌ناپذير هستند. وقتي كه تلاش‌ها براي ترميم اين موارد مكرراً از سوي يكديگر رد شوند، رابطه است كه هدف آسيب قرار مي‌گيرد.

ممكن است كه شما به زمان نياز داشته باشيد تا از اين كينه، تلخي، و يا احساس آسيب دست بكشيد، ولي درب آشتي را بر روي تلاش‌هاي همسرتان براي بهتر كردن اوضاع كاملاً نبنديد. براي التيام اين دردها، با همديگر عميقاً  و از ته دل تلاش كنيد.

سكوت كنيد و آرام باشيد.

وقتي كه ناگهان تعارض به‌وجود آمد، مردم شايد با هيجان‌هاي شديد “از كوره در  بروند”، كه منجر به استرس جسماني، توقف و جبهه‌گيري شود. در اين زمان، چند نفس عميق بكشيد يا اعداد را شمارش كنيد.

اكثر مردم به 20 دقيقه زمان نياز دارند تا واقعاً بدنشان را از بيقراري آرام سازند. بعد از اينكه زماني سپري شد، برگرديد و با يكديگر درمورد مسائل، در شرايطي بدون تشويش، به گفتگو بپردازيد.

Strengthening marital relationship

============================================================
پیشنهاد ویژه پیوگان:همین الان مطلب مربوط به روش های داشتن زندگی ایده آل را مطالعه کنید
============================================================

فرصتي دهيد تا همسرتان، از شما چيزي بخواهد و شما را به كاري فراخواند.

به‌طور كلّي، مردان كمتر دوست دارند تا با همسرشان به‌دنبال چيزي براي خريد و گشت‌وگذار بروند.

گاتمن يادآور مي‌شود: “وقتي يك مرد مايل نيست تا قدرت را با همسرش تقسيم كند، 811% احتمال وجود دارد كه ازدواجشان شكست بخورد.” به ياد داشته باشيد كه ازدواج‌هاي خوب شامل بده و بستان هستند.

به رابطةتان گرما ببخشيد.

رابطةتان را با قرار دادن بر فرمول زير در سلامت نگه داريد: دست‌كم پنج ارتباط متقابل مثبت براي هر ارتباط متقابل منفي.

 گاتمن در پژوهش خود دريافت كه نسبت 5 به 11 تعاملات مثبت در مقابل  تعاملات منفي، بدون در نظر گرفتن سبك نوعي شما براي حل تعارض، با پايداري و استواري ازدواج پيوند خورده است.

ياد بگيريد كه اجازه دهيد همسرتان كارهايي را كه دوست دارد، انجام دهد.

اگرچه ممكن است همسرتان  كارهايي را انجام دهد كه شما را ديوانه كند، به خاطر داشته باشيد كه شما مي‌توانيد با آن مسائل كنار بياييد.

اين ارزش آن را ندارد تا بر سر هر چيزي كشمكش كنيد. مشكلاتي را كه قابل حل هستند، حل كنيد و اجازه دهيد تا ديگران كاري را كه مي‌خواهند انجام دهند. شما بايد ياد بگيريد تا، به خوبي، مشاجرات خود را با يكديگر برطرف كنيد.

فراموش نكنيد كه با يكديگر كار كنيد.

يك رابطه، درست همانند رقصيدن است. شما با توافق همديگر حركت  مي‌كنيد و اين چيزي را از رابطه مي‌سازد كه منحصر به فرد است. شما چه نوع همسري هستيد؟

آيا با همسرتان كار مي‌كنيد؟ آيا شما در مسير حركت او، پا به پايش كمكش مي‌كنيد؟ به ياد داشته باشيد، شما 50% از آنچه را كه در رابطةتان اتفاق مي‌افتد، كنترل مي‌كنيد. مطمئن شويد كه يك همسر خوبي هستيد.

telegram-page-piogun

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن