آداب ازدواج در ایرانآداب و سنت ها

آداب و رسوم ازدواج در استان مازندران

نکاتی جالب توجه از رسوم ازدواج

آداب و رسوم ازدواج در استان مازندران

در مقاله ای که امروز قصد انتشار آن را داریم  به مروری از آداب و رسوم ازدواج در استان مازندران خواهیم پرداخت.شاید برای شما جالب باشد بدانید که در نقطه نقطه کشور ایران قدم به قدم سرشار از آداب و رسومات مختلفی در تمامی حوزه های سبک زندگیست.پیشنهاد میکنم با صراف 3 دقیقه و مطالعه این مقاله با آداب و رسوم ازدواج در استان مازندران آشنا  شوید.

آداب و رسوم ازدواج در استان مازندران

شرایط اولیه رسومات

در استان مازندران بعد از مراسم خاستگاری برای مراسمی که در بین اهالی این استان به آره گیرون معروف است که همان بله برون سنتی کشور ایران است به خانه عروس میروند و با در دست داشتن یک انگشتر دختر را برای پسر نشان میکنند..در همین روز شیر بها هم مشخص میشود .

پیشنها ویژه پیوگان:مطالب مربوط به روش های شادتر زیستن را مطالعه فرمائید.

=================================================================================

خبرگیری

چند روز مانده به مراسم عروسی مقدمات مراسم توسط خانواده عروس و داماد هماهنگ شده و دعوت کردن مدعوین به مراسم توسط خانمی با نام خبرگیر خواهد پذیرفت.

این خانم به منزل تک تک مهمانان رفته و به صورت حضوری از آن ها دعوت رسمی به عمل می آورد..بعد از دعوت از مهمانان و یک روز مانده به مراسم عروسی داماد مایحتاج لازم را به منزل عروس میفرستد.

آداب و رسوم ازدواج در استان مازندران

حنابندان

یک شب قبل از جشن عروسی طبق رسم های قدیمی مراسم حنابندان که تامین هزینه آن به عهده خانواده عروس میباشد برگزار میگردد.که در این مراسم با رقص و پایکوبی به دست و پای عروس و داماد حنا میبندند و برای آن ها آرزوی خوشبختی میکنند.

بعد از مراسم عروسی کاروانی متشکل از خانواده عروس به سمت منزل داماد حرکت میکنند پدر یا برادر عروس شالی سفید یا سبز به همراه تکه نانی به کمر عروس میبندند با این نیت که فرزند اولشان پسر باشد.

استقبال داماد از عروس با نارنج

بعد از این مراسم داماد نارنجی را به سمت عروس پرتاب میکندو عروس باید آن را بگیرد و بعد از آن نارنج را با یکدیگر میخورند.

زمانی که عروس وارد منزل داماد میشود پدر و مادر داماد هدیه به عروس میدهند.و بعد از گرفتن هدیه  با گرفتن جشن و پایکوبی منزل داماد را ترک میکنند.

آداب و رسوم ازدواج در استان مازندران

پیشنها ویژه پیوگان:مطالب مربوط به آداب و رسوم ازدواج در جهان را نیزمطالعه فرمائید.

===========================================================================

عروس ما یا همان مادر عروس در منزل با عروس باقی میمانند و صبح روز عروسی عروس باید عروس برای خانواده داماد صبحانه آماده کند.و خانواده داماد باید هدیه ای به او بدهند.

رونما

سه روز بعد از عروسی  عروس و داماد به خانه پدر عروس رفته و عرض ادب میکنند و هدیه ای به نام رونما میگیرند.پس از تمام شدن مراسم سلام عروس،وارد مرحله تازه ای از زندگی میشنود و عروس باید شام مفصلی تدارک ببیند و نزدیکان خود و داماد را دعوت کند.

رسمی عجیب ولی واقعی

داماد از فرصت استفاده کرده و به طور مثال در زمان آبکش کردن کفگیر را از عروس گرفته و به دنبال گرفتن امتیاز از عروس در کم کردن مقدار مهریه اش عمل میکند.و در صورت عدم قبول عروس با این مسئله با وساطت دیگران این ماجرا ختم به خیر میشود.

آداب و رسوم ازدواج در استان مازندران

سخن آخر

البته آداب و رسوم ازدواج در مازندران بسیار ریز تر از این مقاله است و ما با تحقیقات میدانی تصمیم گرفتیم نکات جالب را به صورت خلاصه با شما در میان بگزاریم.امیدواریم این مطلب را مفید دانسته باشید.در صورت مفید بودن این مطلب ما را در به استراک گذاری مطالب سایت در شبکه های اجتماعی خود یاری نمائید.

telegram-page-piogun

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن